Tarım İlaçları

Anasayfa - Fungusitler - Flint
Türkiye'de ruhsatlı olan tarım ilaçlarının listesi

Fungusitler (Mantar ilaçları)


İlaç Hakkında
İlacın Adı Flint
Firma Bayer
Etkili Madde FUNGUSİT (MANTAR İLACI) - WG = Suda Dağılabilir Granül - % 50 Trifloxystrobin 
Karışabilirlik Yaygın olarak kullanılan fungisitlerin pek çoğu ile karışabilir. Tereddüt halinde ise uygulamadan önce bir karışabilirlik testi uygulanmalıdır. Şayet Flint WG 50 diğer ilaçlar ile tank karışımı halinde kullanılacak ise aletin su bulunan deposuna önce Flint WG 50 sonra ayrı bir kapta su ile karıştırılmış diğer ilaçlar konmalıdır. Şayet karışıma giren ilaçlar suda erir ambalajda (WSB) ise, depoya önce bunlar sonra Flint WG 50 ilave edilmelidir. Yayıcı-yapıştırıcı ve Parathion methyl terkipli ilaçlar ile karıştırmayın. Bağda Parathion methyl, Chropyrifos-ethyl ve Cypermethrin terkipli ilaçlarla yapılan karışımlar Yalova İncisi, Kardinal, Müşküle ve Perlet gibi hassas çeşitlerde genç yapraklarda hafif yakma yapabilir.
Açıklama Önemli Not: Flint WG 50, hastalık etmeninin ortaya çıkarak zarar vermesi için uygun iklim şartlarında bitkinin tüm gelişme devrelerinde uygulanabilir. Uygulamalar arasındaki süre hava şartlarına ve enfeksiyona bağlı olarak 10 - 15 gün arasında olabilir. Dayanıklılık açısından strobilurin grubundan fungisitler arka arkaya iki defadan fazla, aynı sezon içerisinde de üç defadan fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Hazırlanması ve Kullanımı: Önce gereken miktar ilaç ayrı bir kapta bir miktar su içerisine boşaltılır ve ilaç dibe çökene kadar 1 - 2 dakika beklenir. Sonra ilaç tamamen eriyene kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım yarısına kadar su ile dolu ilaçlama aletinin deposuna karıştırılarak ilave edilir. Depo gereken miktar su ile tamamlanarak tekrar karıştırılır ve ilaçlamaya hazır hale getirilir.

Etki şekli: Yepyeni bir etki şekli olan mezostemik etkili bir ilaçtır ve mitokondrilerde solunum engellemesi yoluyla fungusların değişik gelişme dönemlerinde etkili olabilmektedir.
Sağlık ve Güvenlik Bilgileri Klavuzu - (Health and Safety Data Sheet) Yok - Not Available

Uygulama Tablosu
Kültür Bitkisi Hedef Kullanım Dozu Kullanım Dönemi Hasatla İlaçlama Arasındaki Süre
Kabakgiller (kavun) Külleme
(Erysiphae cichoracearum,
Sphaerotheca fuliginea)
Doz (100 litre suya)
15 g
Kabakgiller (Kavun): İlaçlamaya hastalık görülmeden başlanmalı, hastalığın yoğun olduğu hallerde ilaçlama aralığı 7 güne indirilmelidir. 5gün
Bağ Külleme (Uncinula necator) Doz (100 litre suya)
10 g
Bağ: Özellikle erken dönemlerde (çiçeklenme dönemine kadar) methyl-parathion ile yapılacak karışımlar bazı çeşitlerde sürgünlerde yakma yapabilir. Bu durumda ön deneme yapmadan kullanmayınız.
1. İlaçlama: Çiçekten önce sürgünler 20 - 30 cm boya erişince,
2. İlaçlama: Koruklar saçma danesi iriliğini aldığında,
3. İlaçlama: İkinci ilaçlamadan 15 gün sonra yapılmalıdır, diğer ilaçlamalar 15 gün arayla tekrarlanmalıdır.
35gün
Elma Karaleke (Venturia inaequalis) Doz (100 litre suya)
15 g
Elma: Hava şartlarının karalekenin ortaya çıkmasına ve gelişmesine uygun olarak seyrettiği dönemlerde koruyucu ve tedavi edici bir fungisit olarak uygulanabilir.

1. İlaçlama: Çiçek gözleri kabardığı zaman,
2. İlaçlama: Pembe çiçek tomurcuğu devresinde,
3. İlaçlama: Çiçek taç yapraklarının % 70 - 80�i dökülünce,
diğer ilaçlamalar iklim hastalık için uygun giderse 10 - 12 gün arayla tekrarlanmalıdır.
14gün
Turunçgil Alternaria Yanıklığı
(Alternaria Alternata f. sp.ci)
Doz (100 litre suya)
20 g
- 28gün
Çeltik Çeltik Yanıklığı
(Pyricularia oryzae)
Doz (100 litre suya)
20 g
-
35gün


e-pesticides © 2008